Jdi na obsah Jdi na menu
 


otázky a odpovědi

 

1) začnu méně jíst, tím zhubnu?

není to pravda, každý organismus je originál, a každý potřebuje jiný příjem energie. Čím méně budu jíst, tím více si tělo bude ukládat tuky i z toho minima, který přijmeme. Je tu pak začarovaný kruh, kdy jíme málo a přesto přibíráme.

 

http://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xmrkvicka11.jpg

2) je nutné cvičit, když chci zhubnout??

vždy je ruku v ruce pohyb s redukcí váhy. Pokud, ale sportovní aktivita nebude adekvátní k Vašemu stavu či váze, lze si také přivodit zdravotní komplikace, či namáhání a opotřebování kloubů. Aktivitu určitě ano, ale vědět jakou aktivitu, kolik a jak často.

3) naposledy by se mělo jíst v 17,00 hodin

ano, pokud jdu spát ve 20,00 hodin. Jinak, není důvod. Poslední jídlo by mělo být 3-4 hodiny před spánkem. Naopak lidé, kteří pracují až do půlnoci, si ještě kolem 22,00 hod můžou dovolit malou večeři( mrkev, kousek jablka, jogurt

 

4) budu jíst jen zeleninu a ovoce a zhubnu?

zřejmě ano, s velkou pravděpodobností, ale budete jíst živinově nevyváženou stravu, ve které budou chybět bílkoviny a tuky. Navíc Vás zelenina a ovoce nenasytí nadlouho, zelenina je vhodná v libovolném množství, ale k jídlu ve kterém je zastoupena jak bílkovina, tak tuk, tak sacharidy. Ovoce jíme v menším množství, protože obsahuje jednoduché cukry a spíše dopoledne, ale vždy může být kombinované s jogurtem či cereální tyčinkou, sušenkou....

 

5) a co jo-jo efekt, jak je možné , že vždy zhubnu a pak vše přiberu zpět??

to je důsledek nízkoenergetických diet, neuměrného omezování se v jídle a hladověním, opakováním diet....Tělo je natolik metabolicky "zmatené", že jakmile se vrátíte ke starým stravovacím návykům , tak okamžitě začne ukládat nadbytek energie ( jídla) do zásoby -- co kdyby zase přišlo období hladu...Je třeba jíst pravidelně, vědět jaký denní příjem potřebuji a toho se držet. A jakmile mám tendence přibírat , pak se musím hlídat, nehladovět, jíst pestrou stravu, bohatou na živiny, vitamíny, vlákninu, minerály, ale hlídat se a vědět, že některé jídlo si můžu dovolit jen občas.

6) co káva, můžu ji nadále pít?

kvalitní káva není problém, pokud nejste kardiak s oběhovým problémem. Kvalitní káva naopak patří k životu a k chvilkám relaxu a pohody. 2-3 kávy za den není problém, pokud si je "nevylepšíme " hromadou cukru a smetany.

7) a co různé doplňky stravy, různé míchané koktejly, proteinové nápoje? po těch taky můžu zhubnout?

není problém si zakoupit ve zdravé výživě vyvážený sacharidovo-proteinový nápoj, pokud si jej občas dáme po sportu či místo svačinky. Ale nelze těmito drinky nahradit pevnou stravu, naše tělo je uzpůsobeno ke kousání pevné stravy a ne k pití nápojů několikrát za den, jako náhražek potravy

 

http://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xovocny_dzus.jpg

8) a co různé hubnoucí tablety, či podpůrné nápoje pro spalování tuků?

pilulky patří do rukou lékaře a jen ten určí zda jsou vhodné či ne, určitě mohou na nějakou dobu mít svůj efekt. V rukou laika by mohly napáchat nenapravitelné škody. Co se týče podpůrných prostředků při spalování tuků jako je L-Karnitin- funguje pouze při tělesné aktivitě ne v klidu, chitosan - vláknina, která způsobí menší vstřebávání tuků- projdou organismem prakticky ven aniž by se uložily, či CLA - ovlivňuje kladně celulitídu a podporuje dobré spalování tuků při zachování svalů, Chrom- redukuje sladké chutě, udržuje stálou hladinu inzulinu v krvi, Q 10- reguluje metabolismus u redukce a brání únavě. a v neposlední řadě  jsou to i některé potraviny , které urychlují metabolismus a spalování jako jsou chilli papričky či ananas. Lze zde vidět jistý efekt, které tyto suplementy mají, ale jsou to opravdu PODPŮRNÉ prostředky ne všemožné, a tak se musí k nim přistupovat, něco umí,ale hlavní snaha musí být na nás a to je změna stravovacích návyků a pohyb!

 

 

9) a co chutě na sladké?

Podívejme se na některé příčiny blíže... Mezi základní fenomény dneška patří stres. Ten ovšem trávicí soustavě pořádně komplikuje práci! Aktivuje celé tělo „k útoku a útěku“ – ať už jde o přímé fyzické ohrožení, nebo dnes mnohem častější sociální stres (konflikty ve vztazích, dluhy, zdánlivě neřešitelné životní situace, neustálý spěch, pracovní přetížení). V takovém rozpoložení je práce trávicího ústrojí ztížená: žaludek je stažený, trávicí šťávy se téměř nevylučují. Máte už dávno hlad, ale na nějaké „těžší“ jídlo – ani pomyšlení! Jediné, co jste schopni do sebe dostat, je sladkost – její trávení nebývá pro tělo náročné.

Tím už jste ovšem roztočili nebezpečnou spirálu, v níž se účastní hormon slinivky břišní – inzulín. Jeho úkolem je udržovat co možná nejstabilnější hladinu cukru glukózy v krvi (kolem 6 mmol/l). Sníte-li nalačno pořádnou dávku sladkosti bez dalších „příloh“ (např. bez ovoce s obsahem vlákniny), hladina glukózy ve vaší krvi prudce stoupne. Inzulín vyběhne zachránit situaci – a zpravidla to činí tak důkladně, že hladinu glukózy sníží na hodnotu ještě nižší, než byla před konzumací sladkosti. Co to znamená? Dostanete vlčí hlad!.

Další příčinou nadměrné chuti na sladké je dlouhé úmyslné hladovění. Vezmete-li hubnutí za nesprávný konec, možná se rozhodnete nesnídat, nebo dokonce – vydržet bez jídla co nejdéle. Tělo se však dostane do stavu takového energetického deficitu, že trávit cokoliv jiného než cukry by představovalo velkou zátěž – proto podvědomě opět saháte po sladkostech (pokud možno navíc tučných), a vaše „zásluhy“ (že jste vydrželi až do čtyř odpoledne nejíst) vezmou za své. Situace je naopak horší – protože síla k ovládnutí sebe sama je po dlouhém hladovění menší, rychle hltáte kalorické bomby, které máte na dosah. Výsledek je ten, že spořádáte více kalorií, než byste snědli při rovnoměrném rozdělení jídla (včetně snídaně).

Mezi další příčiny nezvladatelné chuti na sladké musíme nutně zařadit také celkově nevhodný výběr potravin během dne. Zdánlivě nevinné potraviny vám dokáží „zadělat“ na pořádný problém, který se vleče i několik dnů; nemluvě pak ani o tom, jestliže tyto potraviny jíte několikrát denně, a stále! Patří sem např. slané brambůrky a tyčinky (je omyl se domnívat, že „po nich se netloustne“ – jsou přece slané!), bílé pšeničné pečivo konzumované bez dalších příloh, kořeněné instantní polévky, proslazované sušené ovoce, slané oříšky... Jde buď o jídla, která dráždí váš žaludek ke konzumaci dalšího jídla, nebo o potraviny s vysokým glykemickým indexem – tzn., že po jejich snězení dojde k rychlému zvýšení hladiny glukózy v krvi a značné sekreci inzulínu; následně k vlčímu hladu. Takovou „potravinou“ – smutná zpráva pro muže – je i pivo. Má vyšší glykemický index než samotná glukóza!

Příčinou chuti na sladké může ovšem být i vaše nadměrné vyčerpání při cvičení – kdy jsou vyčerpány zásoby „paliva“ glykogenu a tělo je chce co nejrychleji doplnit ).

Jaké mám tedy pro vás rady?

  • jezte pravidelně a snažte se minimalizovat stres
  • pokud se rozhodnete konzumovat sladkost, snižte její glykemický index např. konzumací ovoce nebo použitím vlákniny: zajímavostí je, že mezi sladkosti s nejnižším glykemickým indexem (tedy nejpřijatelnější) patří hořká čokoláda! Co můžete udělat pro zdraví? Stačí si odpustit jen pár sladkostí
  •  
  •  
  • vybírejte si ke konzumaci potraviny nedráždivé, bez speciálního solení, bez přepálených tuků a s nízkým obsahem volných cukrů; v případě vyčerpání sáhněte nejprve po regeneračním nápoji, který zároveň pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi 

 

10 - může opravdu každý shodit nadbytečná kila??

dalo by se říct ano, pokud snížíme energetický příjem a zvýšíme energetický výdej- jednoduše řečeno, přestaneme se ládovat hlavně prázdnymi kaloriemi a budeme cvičit, cvičit a zase cvičit. Ne, ale u každého toto funguje - příčinou neúspěchu může být kombinace genetických dispozic a dlouhodobé a časté střídání nízkoenergetických nesmyslnných diet. V takovém případě je šance na trvalé zhubnutí velmi malá....